Klovneløb 2017

I 2016 blev Klovneløbene kåret til "Årets løb for en sag" ved Danish Running Award! Det er vi meget stolte over.

Er du klar til Klovneløb 2017?

I maj og juni måned vil lokale arrangører atter være værter for Klovneløbene, der samler glade børnefamilier til en dag med masser af smil og aktivitet. Vi kommer i år til at runde 50 løb for første gang nogensinde! 

Find dit favoritløb på listen herunder og meld dig og familien til med det samme. 

Vi glæder os rigtig meget til at se jer derude! 

Dato:
30. April 2017
13:00 - 16:00
Sted: 

Kølby (Nibe)

Arrangør: 
Inge Harbo Johansen og Theresa Guldbæk Andersen
Kølby Borgerforening
Dato:
5. Maj 2017
17:30 - 20:00
Sted: 

Thorning

Arrangør: 
Kirsten Lehrmann
Team Thorning - Sundhedscentret
Dato:
6. Maj 2017
10:00 - 14:00
Sted: 

Vejle

Arrangør: 
Krestine Nøddesbo
LEGO Koncernen
Dato:
6. Maj 2017
10:00 - 14:00
Sted: 

Kristianssædeskoven, Rødby

Arrangør: 
Karen Møller Thomsen
Skovbørnehaven Den Blå Anemone
Dato:
6. Maj 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Roskilde

Arrangør: 
Dorthe Stilling Lausen og Anja Lind
Børnehuset Hyrdehøj
Dato:
6. Maj 2017
13:00 - 16:00
Sted: 

Ulfborg

Arrangør: 
Ulfborg Borgerforening og Erhvervsgruppen
Dato:
7. Maj 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Aalborg

Arrangør: 
Gitte Melph
Running Motion Nord
Dato:
13. Maj 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Videbæk

Arrangør: 
Anette Dalum Schmidt og Ditte Rohde
Privat
Dato:
14. Maj 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Sønderris (Esbjerg)

Arrangør: 
Linette Stig Mackenhauer
Sønderris Sportsklub
Dato:
14. Maj 2017
11:00 - 14:00
Sted: 

Jyderup

Arrangør: 
Emma-Louise & Dan Lundvig Hauge-Nielsen
Privat
Dato:
14. Maj 2017
13:00 - 16:00
Sted: 

Mjels

Arrangør: 
Preben Nissen Hansen og Elin Berggren
Dato:
20. Maj 2017
8:30 - 11:00
Sted: 

Sorø

Arrangør: 
John Zambrano
Privat
Dato:
20. Maj 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Skjern

Arrangør: 
Mette Christensen
Skjern Handelsforening
Dato:
20. Maj 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Kolding

Arrangør: 
Linda Ruby og Geert Madsen
Kulturhuset og Koldings lokale hospitalklovne.dk
Dato:
20. Maj 2017
11:00 - 14:00
Sted: 

Frederikssund

Arrangør: 
Kirsten Hoel
Aerobicgården
Dato:
20. Maj 2017
11:00 - 14:00
Sted: 

Ringsted

Arrangør: 
Linda Henriksen, Anita Hass og Dorthe Kubel
Kværkeby IF og Paradisvej
Dato:
20. Maj 2017
12:30 - 15:30
Sted: 

Hvidbjerg (Thyholm)

Arrangør: 
Henrik Wohlfart
Thyholm Løbe- og Cykelklub
Dato:
20. Maj 2017
16:00 - 19:00
Sted: 

Tørring

Arrangør: 
Hanne Kanstrup
Tørring IF
Dato:
21. Maj 2017
10:30 - 13:30
Sted: 

Errindlev (Lolland)

Arrangør: 
Sanne Spandel
EGI – Errindlev Gymnastik- og Idrætsforening
Dato:
21. Maj 2017
11:00 - 14:00
Sted: 

Kirke Såby

Arrangør: 
Henriette Olsen og Gøtte Fransson
Såby Gymnastikforening
Dato:
25. Maj 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Humlebæk

Arrangør: 
Pia & Søren Parrot
Cubus.nu
Dato:
25. Maj 2017
10:30 - 13:30
Sted: 

Valsgård (Hobro)

Arrangør: 
Karin Nielsen
Privat
Dato:
27. Maj 2017
11:00 - 15:00
Sted: 

Pindstrup (Ryomgård)

Arrangør: 
Stine Engelhardt Ibsen
FamilieNet, Pindstrup Centret
Dato:
27. Maj 2017
11:00 - 14:00
Sted: 

Varde

Arrangør: 
Tommy Kjærvang
Samstyrkens idrætsklub
Dato:
28. Maj 2017
10:30 - 13:30
Sted: 

Vanløse

Arrangør: 
Anne Sofie Jeremiassen og Marianne Kiertzner
Dato:
28. Maj 2017
11:30 - 13:30
Sted: 

Helsingør

Arrangør: 
Jeannet Maj Pedersen
Dato:
2. Juni 2017
16:30 - 19:30
Sted: 

Lejre

Arrangør: 
Bettina Kølln og Trine Trytek
Privat
Dato:
3. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Hørning

Arrangør: 
Anja Svennesen
Hørning Puls
Dato:
3. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Tilsted (Thisted)

Arrangør: 
Ulla Husted
Privat
Dato:
4. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Støvring

Arrangør: 
Runners DK
Dato:
4. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Hammel

Arrangør: 
Cæcilie Soelberg Nielsen
Dato:
4. Juni 2017
14:00 - 17:00
Sted: 

Spøttrup

Arrangør: 
Maj-Britt Vestergaard
Limfjords Camping og Vandland
Dato:
5. Juni 2017
11:00 - 14:00
Sted: 

Lille Skensved

Arrangør: 
Judith Nell Pedersen
Borgerforeningen Lille Skensved, Højelse og omegn
Dato:
10. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Aabybro

Arrangør: 
Louise Nielsen
Børnenes Univers, privat institution
Dato:
10. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Hillerød

Arrangør: 
Lone Ibsen
Privat
Dato:
10. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Voel

Arrangør: 
Annemette Jørgensen og Anna Eva Zacho Larsen
Privat
Dato:
10. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Give

Arrangør: 
Susanne Lykke Søgaard Nielsen og Mette H. Pedersen
Dato:
10. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Grenaa

Arrangør: 
Line Rønn
Dato:
10. Juni 2017
11:00 - 14:00
Sted: 

Kalundborg

Arrangør: 
Mette Gildberg Nielsen
Kalundborg IF
Dato:
10. Juni 2017
11:00 - 14:00
Sted: 

Højby (Odense)

Arrangør: 
Tina & Allan Peterson
Privat
Dato:
10. Juni 2017
12:00 - 15:00
Sted: 

Hornbæk

Arrangør: 
Stine
Lirum Larum Leg
Dato:
10. Juni 2017
12:00 - 15:00
Sted: 

Ørslev Kloster (Skive)

Arrangør: 
Aage Klovn og Bente Lykke Eriksen
Privat
Dato:
11. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Herfølge

Arrangør: 
Christina Aagaard
Troldehøjens Forældreforening
Dato:
11. Juni 2017
10:30 - 13:00
Sted: 

Ikast

Arrangør: 
Ann Merete Kongensgaard
Andelskassen, Ikast
Dato:
11. Juni 2017
11:30 - 14:30
Sted: 

Hou (Odder)

Arrangør: 
Jeanett, Steffan & Zacharias Richardy
Privat
Dato:
13. Juni 2017
18:00 - 21:00
Sted: 

Gjessø (Silkeborg)

Arrangør: 
Vita Troelsen og Lone Breumlund
Privat
Dato:
15. Juni 2017
18:00 - 21:00
Sted: 

Nykøbing Mors

Arrangør: 
Kirsten Boller
Løbeklubben Pinen & Plagen
Dato:
16. Juni 2017
16:30 - 19:30
Sted: 

Sabro

Arrangør: 
Betina Bonde
Sabro IF
Dato:
17. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Gelsted

Arrangør: 
Elisabeth Nelly Janhøj Jensen
Privat
Dato:
17. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Romalt (Randers)

Arrangør: 
Nina Ildvad
Privat
Dato:
17. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Dalmose

Arrangør: 
Tine Kold Gundersen
Medarrangør - Dalmosegruppen
Dato:
17. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Tappernøje

Arrangør: 
Tenna Barnholdt
Ungdomsklubben Kornmagasinet
Dato:
17. Juni 2017
10:30 - 13:30
Sted: 

Langeskov

Arrangør: 
Henriette Viuff Rasmussen, Camilla Berg Paarup og Ida Ørum Vestergaard
Privat
Dato:
17. Juni 2017
11:00 - 14:00
Sted: 

Isenvad (Ikast)

Arrangør: 
Jens Peter Kastaniegaard
Isenvad Fodbold Klub
Dato:
17. Juni 2017
11:00 - 14:00
Sted: 

Sæby

Arrangør: 
Joan Kjærgaard og Lisa Farum Kristiansen
Hjerteforeningens Børneklub Region Nord, Loop Fitness Sæby, Sæby Handelstandsforening
Dato:
18. Juni 2017
10:00 - 13:00
Sted: 

Vester Hornum

Arrangør: 
Søren Gertsen
Vester Hornum løberne
Dato:
18. Juni 2017
12:30 - 15:30
Sted: 

Skanderborg

Arrangør: 
Diana Riis Myjak Andersen
Dato:
18. Juni 2017
13:00 - 16:00
Sted: 

Ølstykke

Arrangør: 
Nikolaj Kannik, Liselotte Stotz, Dorte Funch Nielsen og Camilla Angel Christensen
Foreningen til at Arrangere Klovneløb i Egedal
Dato:
23. Juni 2017
16:00 - 19:00
Sted: 

Padborg

Arrangør: 
Mia Joy Borring Parridaen
6. årgang på Lyreskovskolen
Dato:
24. Juni 2017
11:00 - 14:00
Sted: 

Ølsted

Arrangør: 
Mads Vergo
Ølsted IF
Dato:
24. Juni 2017
11:00 - 14:00
Sted: 

Uggelhuse

Arrangør: 
Jens Pedersen
Privat
Dato:
25. Juni 2017
13:00 - 16:00
Sted: 

Fredericia

Arrangør: 
Kim Ekstrøm
Madsby Legepark, Fredericia
Dato:
1. Juli 2017
10:30 - 13:30
Sted: 

Korup (Odense Nord)

Arrangør: 
Louise Pedersen og Merete Reichelt


3 gode grunde til at støtte allerede i dag

  1. Vi når halvdelen af alle indlagte børn.
  2. Hjælp os med at nå flere.
  3. Spred glæde blandt sygdomsramte børn i hele landet.