En ældre mand lægger en hånd på skulderen af en hospitalsklovn

Øjeblikke kan mærkes – selv når de glemmes.

Med indsatsen Forglemmigej skaber hospitalsklovnene nærvær og livsglæde for mennesker med demens på plejecentre. Sammen med personalet udforsker vi nye veje til kontakt og omsorg, som kan slå rødder i hverdagen.

I Danmark er 103.000 mennesker over 65 år ramt af en demenssygdom, og 400.000 pårørende har demenssygdom tæt inde på livet. En sygdom, der gradvist kan svække hukommelsen, sproget og kontakten til omverdenen. Men selv når minderne falmer og ordene bliver færre, er behovet for nærvær, fællesskab og menneskelig kontakt det samme.

Med indsatsen Forglemmigej møder hospitalsklovnene mennesker med demens og skaber betydningsfulde øjeblikke gennem nysgerrighed og sanselighed. I tæt samarbejde med personale og ledelse bringer vi vores forskellige fagligheder i spil og udforsker nye perspektiver på kontakt og omsorg. For et øjeblik behøver ikke at blive husket for at kunne mærkes.

Det er fantastisk at se de smil, grin og glimt i øjnene, som hospitalsklovnene er med til at frembringe 

Janni Fauerskov Petersen, ergoterapeut.

Hospitalsklovnene er specialiserede i at møde mennesker, når livet er svært, og finde veje til kontakt – også når ordene ikke slår til. Når vi møder mennesker med demens leder vi ikke efter det, der er forsvundet, men får øje på det, der stadig lever.

Med klovnefagligheden som afsæt tager vi udgangspunkt i det, der optager den enkelte beboer lige nu. Gennem bevægelse, musik og berøring skaber vi kontakt og griber det, der opstår undervejs. Vi følger beboerens tempo og lader mødet vise vej.

103.000

danskere over 65 år er ramt af en demenssygdom

400.000

nære pårørende har en demenssygdom tæt inde på livet

103.000

danskere over 65 år er ramt af en demenssygdom

400.000

nære pårørende har en demenssygdom tæt inde på livet

Nye perspektiver slår rødder hos plejepersonalet

VIA University College har fulgt Forglemmigej på plejecentre i Aarhus og Norddjurs Kommune. Evalueringen viser, at indsatsen styrker trivsel og engagement hos mennesker med demens og inspirerer til udvikling af den personcentrerede omsorg på plejecentre.

Evalueringen peger blandt andet på, at:

  • beboerne viser større interesse, tager mere initiativ og deltager aktiv under hospitalsklovnenes besøg
  • hospitalsklovnenes faglighed og metoder inspirerer personalets arbejde med personcentreret omsorg.
  • Forglemmigej har potentiale til at skabe varige forandringer i plejecentrenes omsorgskultur

Vi forventer, at 10-13 hospitalsklovne bliver en del af Forglemmigej i 2027. Planlægningen er endnu ikke helt på plads, men udgangspunktet er, at hver klovn har én ugentlig vagt på et plejecenter.

I resten af 2026 samarbejder vi med eller har planlagt samarbejde med i alt 11 plejecentre i Øst- og Vestdanmark.

Nej. Forglemmigej kommer ikke til at gå ud over vores arbejde med børn og unge.

Vi uddanner løbende flere hospitalsklovne, og besøgene på plejecentre bliver en del af klovnenes vagtplaner. På den måde kan vi udvikle Forglemmigej og samtidig fastholde vores indsats for børn og unge.

Sidsel Friis Marxen

Udviklingskonsulent

Send mail

43 14 24 25

Portræt af Sidsel Friis Marxen