Hatten af for plejepersonalet.

Ergoterapeut Janni Faurschou Pedersen og FSH-elev Sussie Lindhardt har været med i forløbet Forglemmigej fra starten. Men da ledelsen på Glesborg Plejecenter i Norddjurs Kommune foreslår det, er begejstringen hos de to til at overse.

Personalet frygter, at det bliver for barnligt, og at hospitalsklovnene vil ramme forbi og tale til beboerne i et sprog, der ikke passer til dem.

Allerede efter et par besøg vender billedet.

Klovnene går ikke ind med et fast program. De ser den enkelte beboer og finder hurtigt ud af, hvordan netop han eller hun skal mødes. Det gør ikke mindst indtryk på personalet.

Også beboerne har deres forbehold, men flere siger siden, at det slet ikke er, som de havde forventet eller frygtet. Hospitalsklovnene møder beboeren i nuet, og beboerens identitet bevares.

Se videoen og hør Janni og Sussi fortælle om deres oplevelse med Forglemmigej-forløbet.

I min verden var det måske barnligt og ikke rigtig noget, der hørte sig til på et plejecenter. Men jeg er godt nok blevet virkelig overrasket

Janni Faurschou Pedersen, Ergoterapeut på Glesborg Plejecenter

En dag ringer en kollega til Janni. En kvinde vil ikke ud af sengen, og ingen kan motivere hende. Hun forstår ikke, hvad personalet vil have hende til, og alle forsøg preller af.

Mens Janni går mod kvindens lejlighed, tænker hun på hospitalsklovnene. Hun har set dem få et glimt frem hos mange af beboerne. Hun kommer i tanke om den usynlige hat og beslutter sig for at prøve.

Janni har ingen rød næse på, men hun stikker alligevel næsen frem i døråbningen. Hun lader som om, hun har en usynlig hat på hovedet.

Hun hilser høfligt på kvinden i sengen og løfter hatten med en stor gestus. Kvinden kigger op og begynder at smile. Inden nogen har set sig om, sidder kvinden på sengekanten.

– Det handler bare om at få øjnene op og prøve nogle ting af, fortæller Janni.

Jeg er blevet bidt af det. Det kræver, at man går ud af sin comfortzone, men jeg synes, det kan noget

Janni Faurschou Pedersen, Ergoterapeut på Glesborg Plejecenter

For personalet er de røde næser ikke blot underholdning, men en samarbejdspartner. Før et besøg klæder personalet hospitalsklovnene på. Undervejs holder en medarbejder øje med, hvornår det er tid at runde af, og giver hospitalsklovnene et tegn.

Hospitalsklovnenes anderledes tilgang giver personalet nye værktøjer og et nyt blik på borgerne.

– Der er meget mere inde bagved, end man lige tænker over, fortæller Sussi.

I starten var det nervepirrende at blive inddraget i legen. I dag har Sussi og Janni lagt frygten på hylden. De bruger kroppen mere og kan for eksempel finde på at gå forbi beboerne i sofaen med en sjov gangart.